вівторок, 16 грудня 2014 р.

Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Двокрапка і тире при узагальнювальних словах





Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Двокрапка і тире при узагальнювальних словах

Конспект уроку
5-А клас


 Дички Наталії Іванівни,
вчителя української
мови та літератури
Мукачівської ЗОШ  IIII ст. №2
ім. Т.Г.Шевченка







                                                          Мукачево-2014


                        Мовна лінія. Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Двокрапка і тире при узагальнювальних словах.
Культурологічна лінія. Багатство народної символіки.

         Мета уроку:
         навчальна – поглибити знання учнів про однорідні члени речення; навчати визначати їх уреченні;формувати уміння ставити розділові знаки при них; закріпити правила постановки розділових знаків уреченнях з узагальню вальними словами;
          розвивальна –розвивати навички читання тексту; уміння учнів працювати колективно та самостійно, логічне мислення, творчу уяву;                виховна – виховувати інтерес до народної символіки, до рідного слова, сприяти естетичному розвитку особистості.
         Тип і вид уроку: урок систематизації й узагальнення знань;
         урок-мандрівка.
         Міжпредметні зв’язки: українська література, народна творчість.
         Обладнання: гілочка калини з вербою, презентація.

Перебіг уроку
I.                  Організаційний момент.
1.     Настановчо – мотиваційний етап
Сіли, дітки, всі рівненько
Усміхнулися гарненько,
Настрій на урок  взяли
й працювати почали.
         Подивіться одне на одного, подаруйте усмішку. А тепер налаштуймося до уроку.
Аутотренінг
Я – учень.
Я – особистість творча.
Я  думаю, аналізую.
Не боюся висловлювати свої судження.

Помилившись, шукаю істину.
Я хочу знати і вміти.

         Діти, чи любите ви загадки? Спробуйте відгадати
У вінку зеленолистім,
У червоному намисті
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду
         Так, це калина, яка завітала до нас у гості. (показ слайду – гроно калини).
         Наша гостя принесла нам багато сюрпризів, цікавих завдань до теми «Узагальнювальне слово при однорідних членах речення».
II.               Оголошення теми, очікуваних результатів.
(Записати дату та тему уроку).
З казковою героїнею ми помандруємо різними володіннями мовознавчої науки, які спроектовані у гроні нашої гості.
Діти, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Зараз ви продовжите речення і правильно відповівши на запитання, будете мати можливість скласти лото – гроно калини.

Лінгвістичне лото (слайд).

-          Що таке речення?
-         Які члени речення називаються однорідними?
-         Які розділові знаки ставимо при однорідних членах речення?
-         Які слова називаються узагальнювальними?
-         Які розділові знаки ставимо, якщо узагальнювальне  слово стоїть перед однорідними членами речення?
           -   Які розділові знаки ставимо, якщо узагальнювальне слово стоїть            після однорідних членів речення?

          -    Для  чого потрібні розділові знаки?
          -    На що можуть вплинути розділові знаки в реченні чи тексті?




Усі добре розуміють вагу розділових знаків у реченні, адже саме вони допомагають конкретизувати його зміст. Як сказав К.Паустовський: «Розділові знаки тримають текст і не дають йому розсипатися».

III.           Мотивація навчальної діяльності.

Де ви, учні, можете застосувати набуті знання?

IV.           Узагальнення й систематизація знань.

Епіграфом уроку ми обрали слова
Без верби і калини – нема України
Народна творчість

(Виразне читання епіграфа уроку, пояснення його змісту, запис у зошити).
Верба і калина – одвічні символи, з якими асоціюється найсвятіше, найдорожче – любов до рідної землі, до свого народу.
         А чи знаєте ви, що символізують ці образи?
         (Верба – це символ краси, неперервності життя.
           Калина – це символ кохання, дівочої вроди).


        
       
                   Колективна робота

Ø Запишіть речення на дошці. Підкресліть однорідні члени речення. Поясніть розділові знаки. Якими членами речення є  узагальнювальні слова?
1.На городі красувалися достиглі овочі капуста морква буряки. 2.Ні спека сонця ні бурі ні морози – ніщо не вбє любов мою живу. 3. З хати виходять люди дівчата молодиці чоловіки – і прямують до майдану.

Лінгвістичне конструювання

Ø Доповніть речення однорідними членами, уставляючи потрібні розділові знаки: двокрапку,тире, коми. Зясуйте синтаксичну роль узагальнювальних слів і частини мови, якими вони виражені. Визначте граматичні основи. Накресліть схеми речень.
      1. … повсюди лежала роса. 2. Уранці пахло нектаром польових квітів: … .               3. Почувся передсвітанковий перегук лісових пташок … .




         Ми- мудреці (вправа 123)

Ø Прочитайте текст і виконайте післятекстові завдання.
-    Визначте тему й основну думку тексту.
-    Випишіть речення з однорідними членами, розставте розділові знаки.
-    Зробіть синтаксичний розбір (2-ий абзац, 2-ге речення).

Спіймай помилку(вправа 126) (усно)

Ø Прочитайте речення. Знайдіть у них змістові та пунктуаційні помилки. Зачитайте речення правильно.

V.               Підсумок .

Однорідні члени речення
 




Я знаю:                                 Я вмію:
-         однорідні члени …             -будувати речення … 
-         однорідними є…                          -правильно інтонувати їх …
-         узагальнювальне слово… -розставляти та                                                          
                                                                     обґрунтовувати розділові
                                                                          знаки.


         Повернемося до епіграфа уроку. (Перегляд слайдів про калину).
         Які враження склалися у вас після перегляду відео слайдів?
Завершуємо подорож, завітавши на станцію «У гостях у калини». Спробуйте скласти зв’язний текст із декількох речень на тему «Калина у моєму серці» (усно).

         Діти! Подивіться на кущ калини, які щедрі плоди! Та це не просто ягоди калини. Це плоди вашої наполегливої праці. І хотілося б, щоб ви шанували одвічні українські символи. Адже кущ калини біля батьківської


хати – це наш духовний світ, потяг до своєї землі, своїх традицій. А сьогоднішній урок довів нам, що «Без верби і калини – нема України, а без знань немає майбутнього».

VI.           Завдання додому.
Повторити     15 (с.59-60), вправа 122.
Написати творчу роботу на тему «Калина у моєму серці», використати однорідні члени речення.


Немає коментарів:

Дописати коментар