Основні норми української
літературної мови
Конспект уроку
5 клас
Дички Наталії Іванівни,
вчителя української
мови та літератури
Мукачівської ЗОШ I – III ст. №2
ім. Т.Г.Шевченка
Мовна
лінія. Основні норми української літературної мови.
Культурологічна лінія. Багатство народної символіки.
Мета уроку:
навчальна – удосконалювати вміння й
навички учнів із синтаксису, навички фонетичного розбору, орфоепічної
грамотності;
розвивальна – розвивати пізнавальну
активність, мислення, увагу, логічність,
вміння доводити власні думки;
виховна – виховувати інтерес до народної
символіки, до рідного слова, сприяти естетичному розвитку особистості.
Тип і вид уроку: урок систематизації й
узагальнення знань;
урок-мандрівка.
Міжпредметні зв’язки: українська
література, народна творчість.
Обладнання: гілочка калини з вербою,
презентація.
Перебіг уроку
I.
Організаційний момент.
1. Настановчо – мотиваційний етап
Сіли, дітки, всі рівненько
Усміхнулися гарненько,
Настрій на уроках взяли
й працювати почали
Подивіться одне на одного,
подаруйте усмішку. А тепер налаштуймося до уроку.
Аутотренінг
Я – учень.
Я –особистість творча,
Я думаю, аналізую.
Не боюся
висловлювати свої судження,
Помилившись, шукаю істину
Я хочу знати і вміти.
Діти, чи
любите ви загадки? Спробуйте відгадати
У вінку
зеленолистім,
У червоному намисті
Видивляється у воду
На свою хорошу
вроду
Так, це
калина, яка завітала до нас у гості. (показ слайду – гроно калини).
Наша гостя
принесла нам багато сюрпризів, цікавих завдань до теми «Основні норми
української літературної мови».
II.
Оголошення теми, очікуваних результатів.
(Записати дату та тему уроку).
З казковою героїнею Нормою
літературної мови ми помандруємо різними володіннями мовознавчої науки, які
спроектовані у гроні нашої гості.
Діти, що ви очікуєте від
сьогоднішнього уроку? Зараз ви продовжите речення і правильно відповівши на
запитання, будете мати можливість скласти лото – гроно калини.
Лінгвістичне лото (слайд).
•
Як
ви розумієте поняття «Норма літературної мови?»
(Це необхідна ознака літературної мови)
•
Які
правила вивчає пунктуація?
(Правильне вживання розділових знаків)
•
Чим
ускладнене просте речення?
(Однорідними членами речення, звертаннями, вставними
словами)
•
Які
правила вивчає орфоепія?
(Правильну вимову звуків і наголосу)
•
Що
вивчає фонетика?
(Звуковий склад мови)
•
Які
правила вивчає графіка?
(Систему звуків, що позначають звуки мови на письмі)
Як відомо, не помиляється лише той, хто
нічого не робить. Можна сказати, що помилки є вчителем, а люди, які виправляють
ваші помилки, а також тактовно вказують на недоліки, є вашими друзями.
Помилка – це порушення мовної норми, а
норма – це необхідна ознака літературної мови. Щоб не допускати помилок на
письмі і в усному мовленні, діють певні норми, з якими нам допоможе справитись
казкова героїня – Норма літературної мови.
III.
Мотивація навчальної діяльності.
Де ви, учні, можете застосувати набутті знання?
IV.
Узагальнення й систематизація знань.
Епіграфом уроку ми обрали слова
Без верби і калини – нема України.
Народна творчість.
(Виразне читання епіграфа уроку, пояснення його змісту, запис у зошити).
Верба і калина – одвічні символи, з якими асоціюється найсвятіше,
найдорожче – любов до рідної землі, до свого народу.
А чи знаєте ви, що символізують ці
образи?
(Верба – це символ краси, неперервності
життя.
Калина – це символ кохання, дівочої
вроди).
Які ви ще знаєте рослини, що є
символами України? (перегляд слайду).
•
Тополя
– символ гнучкого дівочого стану та нещасливої дівочої долі, її самотності.
•
Дуб
– символ сили, могутності, довголіття.
•
Барвінок
– символ вічності, нескореності, молодості, любові.
•
Лілея
біла – символ чистоти, цнотливості.
•
Ромашка
– символ добробуту та ніжності.
Є ще багато рослин,
які є символами України, але ми мандруватимемо, як уже зазначалось, з гостею
калиною і зупинятимемося на окремих станціях.
Діти, хто
найчастіше звертався до образу калини у своїх творах?
Так,
Т.Г.Шевченко. Згадаймо слова з поезії «Тече вода з-під явора».
I.Станція
«Орфоепічна хвилина»
Прочитати
виразно з дотриманням орфоепічних норм уривок вірша. Які асоціації у вас
з’явилися, коли ви прочитали цей текст?
Тече вода з-під
явора,
яром на долину.
Пишається над водою
Червона калина
Через поетичний образ калини
змальовано красу рідної природи.
II.Станція «У гостях у фонетики»
Затранскрибувати подані речення за варіантами,
обґрунтувати правильність запису.
1-варіант Тече вода з-під
явора,
яром на долину.
2-варіант Пишається над
водою
Червона калина
Учні обмінюються зошитами і перевіряють
відповідь завдань, висвітлених на слайді, коментують їх.
III.Станція
«Фізкульт хвилинка»
Ми писали, ми трудились
Наші пальчики втомились
А щоб далі нам писати,
Треба пальці розім’яти
Руки вгору потягніть
І до сонця підстрибніть!
Всі присядем, встанем враз
Знов чекає праця нас.
IV.Станція «Пунктуаційний
практикум»
Розставити розділові знаки, перевірити правильність написання
та обґрунтувати їх.
Здрастуй, слово, українська
мово.
Здрастуй на межі тисячоліть!
Квітни калиново й барвінково,
Запашна вічнозелена віть!
V.Станція «Юний конструктор»
Скласти і записати речення зі словом, у якому 10 звуків
позначаються 8 буквами.
Оскільки наша героїня норма літературної мови заблукала й
опинилась у темниці, то ми з вами повинні знайти ключ. І якщо ви правильно
виконаєте завдання, то зможете врятувати героїню.
VI.Станція
«Відшукай ключ»
Виписати підряд спочатку всі односкладові слова, потім
двоскладові, трискладові і так далі.
Обрій, сніг, озимина, вітер,
болото, екіпаж, екран, ось, лисенятко, йоржик, обмерзнути, заметіль, гойдалка,
лід, сріблиться, уторований.
Ключ. З перших букв
скласти закінчення вислову М.Стельмаха «Людина без мрії – соловей без голосу»
(Сніг, ось лід, обрій, вітер,
екран, йоржик, болото, екіпаж, заметіль, гойдалка, озимина, лисенятко,
обмерзнути, сріблитися, уторований).
Отже, наша героїня врятована,
ви вміло справилися із завданнями.
V.
Підсумок .
Норма літературної мови
Я знаю: Я
вмію:
-
фонетика… -
передавати слова…
-
орфоепія… -
вимовляти і писати їх…
-
графіка…
А
над цим варто замислитись:
Як дерево починається з кореня,
так слово починається зі звука.
Олексій Довгий.
Повернемося до епіграфа уроку. (Перегляд слайдів про
калину).
Які
враження склалися у вас після перегляду відео слайдів?
Завершуємо
подорож, завітавши на станцію «У гостях у калини». Спробуйте скласти зв’язний
текст із декількох речень на тему «Калина у моєму серці» (усно).
Діти!
Подивіться на кущ калини, які щедрі плоди! Та це не просто ягоди калини. Це
плоди вашої наполегливої праці. І хотілося б, щоб ви шанували одвічні
українські символи. Адже кущ калини біля батьківської хати – це наш духовний
світ, потяг до своєї землі, своїх традицій. А сьогоднішній урок довів нам, що «Без верби і
калини – нема України, а без знань немає майбутнього».
VI.
Завдання додому.
Написати творчу роботу на тему
«Калина у моєму серці», використати однорідні члени речення, звертання, вставні слова.
Немає коментарів:
Дописати коментар