вівторок, 16 грудня 2014 р.

Відмінювання іменників I відміни






Відмінювання іменників
I відміни



Конспект уроку
6-А клас





 Дички Наталії Іванівни,
вчителя української
мови та літератури
Мукачівської ЗОШ  IIII ст. №2
ім. Т.Г.Шевченка



Мукачево - 2014р.

Тема. ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ І ВІДМІНИ
Мета: повторити і поглибити знання учнів про іменник як частину мови, сприяти зміцненню навичок відмінювання іменників І відміни та позначати орфограми у відмінкових закінченнях, пояснювати їх за допомогою відповідних орфографічних правил; формувати загально пізнавальні вміння знаходити іменники І відміни у текстах, визначати їх роль у реченнях; розвивати творчі вміння використання іменників у власних діалогічних та монологічних висловлюваннях; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до природи та почуття прекрасного.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань.  
Міжпредметні зв’язки:українська література.
        Обладнання: підручники, презентація , роздатковий матеріал.

Епіграф уроку:

Іменник! Він узяв собі на плечі
Велике діло – визначати речі…
Д. Білоус


Перебіг уроку

І. Організаційний момент.
1. Настановчо-мотиваційний етап.
Сіли дітки всі рівненько.
Усміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.

На дошці прикріплено малюнки із зображенням сонця, хмаринки, квітки, які символічно передають настрій людини.
-         Що символізує сонце? (радість)
-         А хмаринка?  (легенька тривога)
-         Який настрій передає квітка? (спокій)
Оберіть,  відповідно до вашого настрою, малюнок і перенесіть у свій зошит.


II. Актуалізація опорних знань.
1. Евристична бесіда.
- Що називається іменником?
- На скільки відмін поділяється іменник?
- Які іменники належать до І відміни?                                  (Слайд 2)

2. Вибіркове списування.                                                      (Слайд 3)
Завдання: підкреслити кінцевий приголосний основи і визначити групу іменника. Звірте правильність вибору групи за … .                          (Слайд 4)
- То які іменники належать до твердої, мякої, мішаної груп?

3. Робота в групах.                                                                (Слайд 5)
- Розподіліть слова за групами.

ІIІ. Повідомлення  теми, мети уроку.
-  Молодці, гарно справилися із визначенням  іменників І відміни та її груп, а тепер перед нами завдання, яке потребує уваги: навчитися правильно  відмінювати іменники І відміни  - отож записуємо тему уроку.

ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота з підручником  (ст.97).
Розгляньте зразки відмінювання іменників І відміни. Чи однакові закінчення мають іменники різних груп? Порівняйте із… .                  (Слайд 6)
Особливу увагу зверніть на закінчення орудного відмінка. Зверніть увагу, що букви О, Е так само вживаються і у Кличному відмінку.  (ст.99)
Правило.                                                                                (Слайд 7)
- Усно за  поданим зразком провідміняйте слова… .                   (Слайд 8)
- Перевір:                                                                               (Слайд 9)
2.  Вправа 245. + картинка.
3. Спостереження над відмінюванням іменників у
множині                                                                                  (Слайд 10)
- Чи звернули ви увагу, що окремі іменники мають нульове закінчення? У яких відмінках?
4. Робота з підручником :
- Опрацювання теоретичного матеріалу (ст.99), Р.в.    
- Вправа  247 (усно).



V. Закріплення  вивченого  матеріалу.
- Зверніть  увагу на епіграф уроку: іменник взяв на свої плечі визначати речі, а багато хто з наших земляків  взявся відповідати  за нас як націю,  формувати нас як націю. Звичайно, у 2014 р. не можна не згадати Шевченка, адже весь світ відзначав 200-ліття з його народження.  Наступні види робіт  будуть повязані саме з поетичним словом Кобзаря.

1.  «Мандрівка до поетичної скарбниці»                           (Слайд 11-13)
2.Творча робота.
Записати речення, зробити синтаксичний розбір, вказати відмінок іменників першої відміни.
Зоре моя вечірняя, зійди над горою, поговорим тихесенько в неволі з тобою.
      (Автор поезії.)
Визначити усно відмінок іменників гора, зоря в поданих словосполученнях.

3. Релакс - хвилинка  (робота з малюнком).                                  (Слайд 14)


VI. Підсумок уроку.
1. Лінгвістичний двобій.                                                        (Слайд 16)

2. Усне малювання. (повторити).
 - Хто б тепер намалював Сонечко? Хмаринку? Квітку?

VІI. Оцінювання.
VІIІ. Домашнє завдання . Вивчити §29, вправа 250.

За бажанням – написати твір «Королева  Мова»,  використовуючи у різних відмінках іменники І відміни.

Немає коментарів:

Дописати коментар