Мукачівська ЗОШ I – III ст. №2 ім. Т.Г.Шевченка
Орфографічно
–пунктуаційний практикум
Конспект уроку
9 - Б клас
Дички Наталії Іванівни,
вчителя української
мови та літератури
Мукачівської
ЗОШ I –
III ст. №2
ім.
Т.Г.Шевченка
Мукачеве – 2014
Мовна
лінія. Орфографічно-пунктуаційний практикум
Мета уроку:
навчальна – удосконалювати орфографічну
та пунктуаційну грамотність у простому реченні, вміння визначати її у
синтаксичних конструкціях ;
розвивальна – розвивати практичні вміння
вживати розділові знаки відповідно до правил пунктуації;
виховна – виховувати поважливе ставлення
до культури мовлення, інтерес до рідного слова, сприяти естетичному розвитку
особистості.
Тип і вид уроку: урок систематизації й
узагальнення знань;
урок-дослідження.
Перебіг уроку
I.
Організаційний момент.
II.
Оголошення теми, очікуваних результатів.
(Записати дату та тему уроку).
Готуючись до ДПА, ви
повторювали різні види орфограм та вживання розділових знаків відповідно правил
пунктуації, писали різноманітні диктанти, де обґрунтовували свою відповідь.
Діти, що ви очікуєте від
сьогоднішнього уроку? Зараз ми проведемо «Бліц – опитування», пригадавши
основні орфограми та пунктограми.
Бліц - опитуання (слайд).
•
Які
ви знаєте розділи науки про мову?»
•
Що
вивчає орфографія?
(Значення вивчення курсу шкільної орфографії витікає із
соціального визначення орфографічної норми, що є невід’ємною рисою літературної
норми, яка є свідченням належної мовної культури ).
•
Які
ви знаєте види орфограм?
Як відомо, не помиляється лише той, хто
нічого не робить. Можна сказати, що помилки є вчителем, а люди, які виправляють
ваші помилки, а також тактовно вказують на недоліки, є вашими друзями.
III.
Мотивація навчальної діяльності.
Де ви, учні, можете застосувати набуті знання?
IV.
Узагальнення й систематизація знань.
Епіграфом уроку ми обрали слова
Українська мова – душа української нації!
А в душі і слава, і будучність.
І. Огієнко
(Виразне читання епіграфа уроку, пояснення його змісту, запис у зошити,
назвати орфограми та пояснити розділові знаки).
Вправа «Орфографічна хвилина»
Визначити орфограми, вказати буквені й небуквені, записати у співвідношенні до видів орфограм та пояснити їх.
Весна(1), пливе(2), косьба(3), український(4), беззмістовний(5), прірва(6), прекрасний(7), прикраса(8), жовтогарячий(9), яскраво-бірюзовий(10), Чумацький Шлях(11), сузір'я(12).
Визначити орфограми, вказати буквені й небуквені, записати у співвідношенні до видів орфограм та пояснити їх.
Весна(1), пливе(2), косьба(3), український(4), беззмістовний(5), прірва(6), прекрасний(7), прикраса(8), жовтогарячий(9), яскраво-бірюзовий(10), Чумацький Шлях(11), сузір'я(12).
Вправа «Юний редактор»
Впишіть, де потрібно пропущені літери.
Ус..ний, компос..ний, зліс..ний, облас..ний, студен..ський, балас..ний, хвас..нути, совіс..ний, парламен..ський, кіс..лявий, хворос..няк, віс..ник.
1.
Що
вивчає пунктуація?
2.
Скласти
перелік пунктограм, характерних для простого речення
(слайд).
Вправа
«Пунктуаційний практикум»
Записати
речення. Пояснити орфограми в словах та основні пунктограми. Зробити повний
синтаксичний розбір речення.
Рідна мова – це все: невід'ємна частка Батьківщини,
і голос народу, і чарівний інструмент. На його звуки відгукуються найтонші й
найніжніші струни людської душі.
Вправа «Творче конструювання»
•
Складіть
речення, в яких подані слова були б то підметами, то звертаннями.
•
Вітчизна, народ, земля, зоря.
•
Складіть
речення, де подані слова були б то вставними, то членами речення. Здається, кажуть, видно, зрозуміло.
Тестові
завдання
1. Апостроф не ставиться у всіх словах рядка:
а) мякий, відїзд, подвіря,матірю;
б) пєдестал, інєкція, барєр, обєкт;
в) Вєтнам, Хюстон, Пятигорськ, Лукянов;
г) свято, морквяний, мавпячий, духмяний.
2. Правильно написано всі слова у рядку:
а) пів-яблука, екс-чемпіон, стоп-кран, сяк-так;
б) давай-но, по-перше, давним-давно, більш менш;
в) раз у раз, врешті-решт, кінець кінцем, іди-бо;
г) всього-на-всього, пів Києва, з-за, дістав-таки.
3. Всі слова пишуть з не разом у рядку:
а) (не)роба, (не)хтувати, (не)воля, (не)можна;
б) (не)відчувати, (не)щастя, (не)правда, (не)ук;
в) (не)озорий, (не)великий, а малий, (не)дорого, (не)друг;
г) (не)весело, (не)волити, (не)люб, (не)щодавно.
4. У якому рядку
всі слова написано правильно:
а) Харків, тоньший, радість, скриньці;
б) інший, ляльчин, Горький, рибалчин;
в) доньчин, тьмяний, меньший, матінці;
г) різьбяр, ненчин, станьте, їдальня.
5. Знайдіть рядок,
у словах якого допущені помилки:
а) зап'ястний, кістлявий, проїзний,
невістці;
б) щасливий, пестливий, областний,
масний;
в) чесний, контрасний, хворостняк,
студентський;
г) користний, туристський, ремісник,
шістдесят.
6. У якому рядку
всі слова написано правильно:
а) туманний, знаряддя, священий,
спросоння,;
б) кінний, старанно, гіллястий,
ллється;
в) колосся, гілля, миттю, знаня;
г) здоровенний, бованіти, безвинний,
віссю.
7. У якому рядку
всі слова написано правильно:
а) Леся українка, Панас Мирний,
Президент України, народи півночі;
б) Північний полюс, майдан
незалежності, венера, західна Україна;
в) Чумацький Шлях, Тарас Шевченко,
Львівська площа, Кабінет Міністрів України;
г) Нобелівська Премія, міністерство освіти
України, поема “Енеїда”.
8. Визначте речення
з однорідними підметами:
а) Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну, красу її вічно живу і нову, і мову її солов'їну.
б) Ще не вмерла України і слава, і
воля.
в) Світе тихий, краю милий, моя
Україно!
г) Ой не хочу хатки, ані сіножатки, ні
ставка, ні млинка, ні вишневого садка.
9. Виділіть речення
з поширеним звертанням:
а) Забудь мене, пташко, забудь, не
журись.
б) Плач же, серце, плачте, очі, поки не
заснули.
б) Кобзарю, знаєш, нелегка епоха оцей
двадцятий вік.
г) Запалай, мій вогнику крилатий,
полум'ям привітним і незлим.
10. Виділіть
речення, у якому вставне слово виражає звернення до співрозмовника:
а) Хлопець, видно, бувалий,обережний.
б) А вона, уявіть, зупинилась у ту мить.
в) Власне кажучи, вечір уже минув.
г) Мені, правда, не дуже хотілося про
це говорити.
(Взаємоперевірка
тестових завдань). (слайд - правильні
відповіді).
V.
Підсумок .
Найважливіші орфограми та пунктограми
Я знаю: Я
вмію:
А
над цим варто замислитись:
Повернемося до епіграфа уроку.
Спробуйте
скласти зв’язне висловлювання «Мова – неоціненний скарб народу». Поясніть
орфограми та вживання розділових знаків відповідно правил пунктуації.
VI.
Завдання додому.
Повторити пунктограми у реченнях
з відокремленими членами та у складному реченні, написати твір – мініатюру
«Весняні краєвиди», використовуючи речення з відокремленими членами.
Немає коментарів:
Дописати коментар